Tampereelta on Kangasalle hyvä linja-autoyhteys, jos sattuu asumaan nauhataajamassa vanhan Kangasalantien varressa. Useimmiten bussi kulkee 20 minuutin välein. Siihen se ilo sitten loppuukin. Kangasala on laaja pitäjä ja sen…
Lisää luettavaa

Nysse-matkojen määrä kasvoi Kangasalla edellisvuodesta – Koronaa edeltävät matkustajamäärät saavutettu ja ylitetty

Mielipide: Finnentien mahdollisesti suurin moka – Mihin katosi jalankulkijoiden ylivoimaisesti eniten käyttämä suojatie?

Tekstarit: ”Olen huolissani, milloin joku jää tässä kohtaa auton alle”

Talvirajoitukset voimaan ensi viikon alussa – Ponsantielle nopeudet putoavat neljän kilometrin osuudella

Mielipide: Ratkaisu Ilkonmäen liikenteen toimimattomuuteen löytyisi liikenneympyrästä
Tuoretta

Kangasalalaisen Laura Koivusalon perustama StemSight sai 2,3 miljoonan euron rahoituksen: ”Tämä on meille todella merkittävä edistysaskel”

Kaupan alan lakko saattaa astua voimaan ensi viikolla – Lakko voi vaikuttaa kauppojen aukioloaikoihin ja tuotteiden saatavuuteen myös Kangasalla: ”Hamstraamiseen ei syytä”

Kuntavertailu: Kangasala on kokoluokassaan hyvin elinvoimainen ja vetovoimainen kunta

AhlmanEdun kirjoittajalinja ylitti Iinan odotukset – Kansanopisto on vähemmän tunnettu vaihtoehto lukiolle ja amikselle

Kaupunki korottaa venepaikkojen vuokrahintoja 10–30 eurolla

Historiallinen Omppula katoaa kesän aikana – Purun ja piha-alueen hyödyntämisen arvioidaan säästävän kaupungilta 0,7 miljoonaa

Mielipide: Haluaako Kangasala oikeasti asukkaiden osallisuutta kaavoitukseen?

Lukas syntyi syövän kanssa, Matias sairastui 1-vuotiaana leukemiaan – Kaksi kangasalalaista äitiä kertoo miten elämä muuttuu, kun lapsi saa syöpädiagnoosin

Katso tästä Kangasalan seurakunnan kuolleet ja kastetut

Yksi kommenttiKommentoi
Kuka unohti Vatiala, Liuttu- osa Leinolaakin. Suurimpia asutustaajamia Kangasalla. 5000-6000 asukasta radan vieressä kilometrin säteellä.
Seisakkeen paikka valmiina alikulkuineen.