
Pirkanmaan Osuuskauppa (POK) kertoo tiedotteessaan, että ruoan verkkokaupan palveluita laajennetaan myös Kangasalla. POK sanoo, että
ruoan pikatoimitusten, eli robojen, Woltin ja Foodoran kuljetukset ovat Pirkanmaalla yhä kovassa kasvussa.
Robottien reviiriä laajennetaan Tampereella Niemenrantaan ja lisäksi Lempäälään ja Ylöjärvelle.
Kuljetuspalvelu Wolt kuljettaa kesään mennessä ruokaostoksia alle tunnissa monin paikoin, myös Kangasalla.
Pirkanmaan Osuuskaupan ruoan verkkokaupan kehityspäällikkö Arvi Nieminen sanoo tiedotteessa, että pikatoimitusten kysynnän kasvu on ylittänyt odotukset. Toimitusalueita laajennetaan toukokuun puoliväliin mennessä, jonka jälkeen pikatoimitukset ovat Pirkanmaalla saatavilla 27 myymälästä: 18 Salesta ja 9 S-marketista.
– Yhteistyömme Woltin ja Foodoran kanssa alkoi viime vuoden lopulla. Tämän jälkeen myynti on suorastaan räjähtänyt: tammi–maaliskuun 2025 pikatoimitusten myynti on jopa kymmenkertainen viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Pirkanmaalaiset ovat selvästi ottaneet palvelut omakseen.
Joulukuussa kerrottiin, että Wolt alkaa kuljettaa ruokaa Nattarin Salesta. Nyt joukkoon tulee myös Kangasalan keskustan S-Market maanantaina 28. huhtikuuta alkaen.
Asiakas tilaa Woltin kuljettamat pikatoimitukset S-kaupat-sovelluksessa. Samasta paikasta voi tilata myös robokuljetuksen, joka on käytössä niin ikään keskustan S-marketissa.
– Pari vuotta sitten asiakkaiden vasta testaillessa roboja, suosituimmat tuotteet olivat pitkälti herkkuja ja muita pikkuostoksia. Sittemmin roboista on muodostunut pysyvä apu arjen täydennysostoksiin, Arvi kuvaa.
Aikaisemmin Kangasala oli robotilausten ykkönen, mutta nyt eniten roboja ovat Pirkanmaalla viime aikoina hyödyntäneet S-market Toijalan ja Sale Vuoreksen asiakkaat. Kokonaisuudessaan robojen käyttö on Pirkanmaalla tuplaantunut viimeisen puolen vuoden aikana
Myyntidatan mukaan lähettien pikatoimituksia hyödyntävät tällä hetkellä eniten nuoret aikuiset ja lapsiperheet.
MainosTilaa Kangasalan Sanomat alkaen 3,70 €.Tilaa tästä
Yksi kommenttiKommentoi
Missä Kangasalan keskustassa on S-market?