Maaseudulla ja sen kylissä on perinteisesti totuttu tekemään ja hoitamaan moni asia itse. On rakennettu tiet ja vedetty sähköt tonteille, pidetty kylän rannat sekä kylätalot kunnossa ja jäädytetty jäät kyläkoulun…
Lisää luettavaa

Näin pääsiäinen vaikuttaa palveluihin Kangasalla

Kolumni: Ketkä ovat yhteiskunnan kasvot, kun lähipalvelut häviävät?

Eveliina Kauppisen ja Antti Miettisen Suomatkaan rakennuttama koti Ahonlaita on lapsille hyvä paikka kasvaa – ”Tämä on meidän loppuelämän koti”

Paakari avasi lounaskahvilan Pikonlinnan vanhaan sairaalaan – Englanninkielisen leikkikoulun tyhjentyneet tilat juhlakäyttöön

Kolumni: Palveluista kadonneet ihmiskasvot – tunnetko saavasi inhimillistä kohtelua?
Tuoretta

Poliisilta: Ponsantiellä ylinopeutta ajanut määrättiin ajokieltoon

Valtuusto äänesti konserniohjeesta – ”Maksajilla tulee olla oikeus tietää, miten heidän omistamiaan yhtiöitä johdetaan”

Pirkanmaan Osuuskauppa lisää ruoan pikatoimituksia Kangasalla – Wolt alkaa kuljettaa myös S-marketista

Sielulleen kodin ortodoksisuudesta löytänyt Anitta Toivio rakentaa rukoushuonetta kohtuun kuolleen poikansa muistolle – ”Suruni on muuttunut kirkkaaksi suruksi”

Mielipide: Kuolinsiivous kannattaa aloittaa hyvissä ajoin

Kangasalan hylätyissä äänissä korostuivat tyhjät liput ja sekaannukset: ”Valitettavasti paljon oli myös niitä, joissa äänet ovat menneet ristiin vääriin lippuihin”

Näin Kangasalan ääniharavat kommentoivat tarkastuslaskennan dramaattista tulosta: ”Erinomainen esimerkki siitä, että joka ainoa ääni on tärkeä ja yksikin ääni ratkaisee”

Tulos vahvistettiin: Kangasalan tulevan valtuuston ykköspuolue vaihtui tarkastuslaskennan jälkeen

Mielipide: Aloitteen jättäjät eivät saaneet selkeää vastausta huoleensa – Kaupungin tulisi tehdä linjaus, että Laipanmaan erämainen luonne ei ole myytävänä
