Tapahtumakalenterit pursuavat kulttuuritapahtumia. Menovinkeistä ei ole pulaa, korkeintaan runsauden pula. Kullakin tapahtumalla on usein oma tietynlainen yleisönsä. Pääsylipun ostaja hakeutuu mieleiseensä tapahtumaan, josta…
Tärpit

Hiljaisten palvelujen tarjonta lisääntyy myös Kangasalla- Tarja Jokinen haluaa jutella kampaajakäynnillä: ”Kotona saa olla hiljaa”

Näin Kangasalan ääniharavat kommentoivat tarkastuslaskennan dramaattista tulosta: ”Erinomainen esimerkki siitä, että joka ainoa ääni on tärkeä ja yksikin ääni ratkaisee”

Kottaraiset kaipaavat lisää koteja – Nämä asiat kannattaa huomioida pönttöpuuhissa
Tuoretta

Kotitarvekalastuksen merkitystä vähätellään suotta, sanoo kangasalalainen asiantuntija – kävimme kurkistamassa, miten kevätkalasta tehdään maistuvaa täyssäilykettä

Kolumni: Kaukana kaikesta maailman tuskasta ja ahdistuksesta – ”Minulle meidän mökki on aina ollut elämäni tärkein turvapaikka”

Nattarin Yläbaari sulki ovensa viikonloppuna – ”Tietysti tämä harmittaa, mutta luvut ovat mitä ovat”

Kangasalan Sanomat teki viime vuonna positiivisen tuloksen – digilevikki jatkoi vahvaa kasvuaan

Hopeajoukkueeseen tulee isoja muutoksia – LP Kangasalan tulevan kauden liigaryhmä on jo viimeisiä piirtoja vaille valmis

Tavase poistaa maastosta putkia ja kaivoja Kangasalan ja Pälkäneen alueella – Työt valmistuvat kesäkuun aikana

Kasvava huoli Vehkajärven tilasta sai Jasmi Rekolan toimimaan, ja nyt on suojeluyhdistys perusteilla – ”Haluan, että järvi säilyy kauniina ja puhtaana myös lapsillemme ja lastenlapsillemme”

Mielipide: Suuri huoli Kirkkoharjun oppilaiden sekä henkilöstön terveydestä ja turvallisuudesta

Korvenperäntien kevytväylälle tehdään toista kertaa tiesuunnitelmaa – tuleeko hankkeesta viimein totta?
