Mainos

Ehdokasesittelyt: Sami Airola, Matti Heinämäki ja Aleksi Hukka

Kangasalan Perussuomalaisilta lähtee vaaleihin ehdolle 24 ehdokasta. Esittelemme täällä heistä jokaisen vuorollaan. Ennakkoäänestys alkaa 2.4. ja varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina 13.4.2025. Tässä kolme ensimmäistä ehdokastamme helpottamaan oikean ehdokkaan valinnassa.

Sami Airola 157 – Rakennusmies, Tradenomi

“Tasavertaisen kunnan puolesta”

Sami on 40- vuotias rakennusalan työntekijä. Koulutukseltaan hän on Tradenomi. Perheeseen kuuluu vaimo ja 2 tytärtä. Samilla on 15 vuoden yrittäjä tausta ja hän on tällä hetkellä Kangasalan kaupungin valtuutettu, Business Kangasalan hallituksen varapuheenjohtaja, Tarkastuslautakunnan jäsen sekä Kangasalan Perussuomalaiset ry:n hallituksen jäsen.

”Lapset ja perhe ovat minulle kaikista tärkein asia elämässäni. Luonteeltani olen rehellinen ja avoin. Työelämässä olen aktiivinen ja tasapuolinen joukkuepelaaja, joka pitää haasteista. Tulen hyvin toimeen erilaisten ihmisten kanssa. Minulle on tärkeää ihmisten tasavertainen kohtelu eri tilanteissa ja päätöksiä tehdessä. Elinkeinoelämän kehittäminen sekä yrittäjät ovat sydäntäni lähellä pitkän yrittäjä urani takia.”

Teemat

Peruspalvelut tasapuolisesti kaikille: Peruspalvelut on turvattava ja mahdollistettava kaikille kuntalaisille riippumatta missä päin kuntaa asutaan.

Elinkeinoelämän kehittäminen: Yritysten elinvoiman ylläpitäminen ja edistäminen on kasvavan ja elinvoimaisen kaupungin elinehto.

Matkailun edistäminen: Kangasalan luonto ja maisemat tarjoavat poikkeuksellisen hyvät mahdollisuudet monipuoliseen matkailun kehittämiseen joka tukee ja kehittää myös maaseudun alueiden elinvoimaa.

Matti Heinämäki 158 / 2418 – Sosionomi, Nuorisotyön koordinaattori

“Hyvinvointia lapsille ja nuorille – kokemuksella ja sydämellä!”

Matti on 46-vuotias nuorisotyön koordinaattori, koulutukseltaan hän on sosionomi. Matti on ehdolla sekä aluevaaleissa että kuntavaaleissa.

Teemat

Lapsille ja nuorille turvallinen kasvuympäristö: Jokaisella lapsella ja nuorella tulee olla yhdenvertaiset mahdollisuudet oppia ja kasvaa. Panostetaan laadukkaisiin palveluihin ja varmistetaan, ettei kukaan jää ilman tarvitsemaansa apua – olipa kyseessä oppimisvaikeudet, mielenterveyden haasteet tai perheen taloudellinen tilanne. Vanhemmat ovat ensisijaisia kasvattajia, ja haluan edistää toimia, joilla perheitä tuetaan tässä tehtävässä. Arjen kasvatustyön tueksi tarvitaan käytännönläheisiä palveluita, ohjausta ja yhteisöllisyyttä, jotta vanhemmat saavat vahvistusta kasvatustyöhönsä ja lapset selkeät rajat sekä turvallisen kasvuympäristön.

Aleksi Hukka 159 – Toimitusjohtaja

“Nykymenolla olemme oksalla alimmalla.”

Aleksi on 35-vuotias perheellinen metallialan yrittäjä Kangasalta.

”Olen ensimmäistä kertaa ehdokkaana vaaleissa. Haluan jakaa kanssanne, että minulle on tärkeää toimia kaupunkilaisten parhaaksi ja edistää hyviä arvoja. Uskon, että nuorten hyvinvointi ja yrittäjyys ovat avainasemassa kaupungin kehittämisessä, ja olen sitoutunut tekemään parhaani näiden asioiden eteen. En kuitenkaan halua luvata liikoja, vaan lähden tähän tehtävään realistisin odotuksin ja haluan kuunnella teidän tarpeitanne ja näkemyksiänne. Yhdessä voimme rakentaa paremman tulevaisuuden!”

Teemat

Nuorten ennaltaehkäisevä päihdetyö: Tarjoamalla nuorille mahdollisuuksia osallistua erilaisiin harrastuksiin ja aktiviteetteihin, voidaan vähentää päihteiden käytön houkuttelevuutta.

Kasvava ja kehittyvä Kangasala: Aion aktiivisesti ajaa tätä asiaa eteenpäin Kangasalla. Haluan keskittyä erityisesti yrittäjyyden tukemiseen ja nuorten osallistumiseen kaupungin kehittämisessä. Tavoitteenani on luoda yhteistyömahdollisuuksia eri toimijoiden, kuten koulujen, yritysten ja nuorten, välille. Uskon, että yhdessä voimme kehittää Kangasalaa entistä elinvoimaisemmaksi ja perheystävällisemmäksi paikaksi. Olen valmis tuomaan esiin ideoita ja ehdotuksia, jotka edistävät tätä kehitystä.

KategoriaMainos

Kommentoi

Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt kommentointiin liittyvät säännöt sekä tietosuojaselosteen.