Hopeaa 50 metrin rintaunnissa voittanut Uimaseura Kangasalan Kuohun Lasse Purmonen nousi toisenkin kerran palkintopallille kehitysvammaisten Special Olympics -kisoissa Los Angelesissa.Purmonen ui omassa divisioonassaan kolmaneksi…
Lisää luettavaa

Moukarinheittäjä Ilona Verho, 19, tavoittelee ennätystä MM-kisoissa – urheilun ja lukion yhdistäminen on melkoinen palapeli: ”Kannattaa olla läsnä siinä mitä tekee ja tehdä asia kerrallaan”

Anna Haikara, 16, päätti satsata kaiken urheiluun ja venytti sen takia jopa lukio-opintojaan – ”Äiti muutti kanssani Kotkasta Kangasalle, jotta minulle saatiin paremmat harjoittelumahdollisuudet”

Lotta Kujala juhli ringetessä nuorten maailmanmestaruutta: ”Oli mukava huomata, että omat taidot riittävät MM-tasollakin”

85 vuotta täyttävä Risto Lehto aikoo osallistua tänäkin talvena ampumahiihtokisoihin: ”Pyssyt ovat kai huonontuneet, kun ei niillä enää osu mihinkään”

Lukija todisti läheltä piti -tilanteen Kyötikkälässä – Kysyimme, miksi moukarinheittopaikkaa ei ole aidattu
Tuoretta

Gallup: Päättäjäkaartin nuorentuminen ja uusiutuminen on hyvä asia kaupunkilaisten mielestä – ”Vaihtuvuus mahdollistaa uutta toimintaa ja uusia ajatuksia”

Maastopalovaroitus voimassa Pirkanmaalla pääsiäisen ajan – ”Risujen ja roskien polttaminen pitää jättää toiseen viikonloppuun”

Poliisilta: Ponsantiellä ylinopeutta ajanut määrättiin ajokieltoon

Valtuusto äänesti konserniohjeesta – ”Maksajilla tulee olla oikeus tietää, miten heidän omistamiaan yhtiöitä johdetaan”

Näin pääsiäinen vaikuttaa palveluihin Kangasalla

Pirkanmaan Osuuskauppa lisää ruoan pikatoimituksia Kangasalla – Wolt alkaa kuljettaa myös S-marketista

Sielulleen kodin ortodoksisuudesta löytänyt Anitta Toivio rakentaa rukoushuonetta kohtuun kuolleen poikansa muistolle – ”Suruni on muuttunut kirkkaaksi suruksi”

Mielipide: Kuolinsiivous kannattaa aloittaa hyvissä ajoin

Kangasalan hylätyissä äänissä korostuivat tyhjät liput ja sekaannukset: ”Valitettavasti paljon oli myös niitä, joissa äänet ovat menneet ristiin vääriin lippuihin”
