Tampereen seudun joukkoliikenteen kesäkausi alkaa maanantaina 4. kesäkuuta. Kausi kestää peruskoulujen kesäloman loppuun eli keskiviikkoon 8. elokuuta asti. Kesäaika tuo muutoksia joihinkin linjoihin. Linjat 44…
Lisää luettavaa

Kesäkausi laittaa työ- ja koulumatkaliikenteen linjat tauolle Kangasalla – Ratapihan remontti vaikuttaa osittain Nyssen reitteihin

Mielipide: Pyöräilyn ja joukkoliikenteen kehittäminen hyödyttää koko kaupunkia

Mielipide: Kuka puolustaisi Ruutanan bussireittejä?

Nysse-matkojen määrä kasvoi Kangasalla edellisvuodesta – Koronaa edeltävät matkustajamäärät saavutettu ja ylitetty

Ruutanan bussivuorojen ongelmia koskeva kuntalaisaloite ei tuo toivottuja muutoksia – Nyssen mukaan joukkoliikenteen käyttö Ruutanassa ei ole vähentynyt, vaan päinvastoin lisääntynyt
Tuoretta

Honkasen Puutarha sulkee kaksi puutarhamyymälää Tampereella, Kangasalla toiminta jatkuu: ”Kun maailma muuttuu ympärillä, niin omaakin toimintaa on muutettava”

Paikkaneuvottelut nostattivat tunteita myös valtuustossa – ”On yleensäkin vaikea ymmärtää, jos vaalitulosta ei kunnioiteta”

7 miljoonaa euroa positiiviseksi muuttunut tilinpäätös jakoi valtuutettujen mietteitä – ”Miekalla on aina kaksi terää ja toinen puoli asiassa on se, millä hinnalla tämä kaikki on tehty”

Sydänleikkaus ja siihen valmistautuminen värittivät Anni Luotoharjun yo-kevättä – ”Olen onnellinen, että saan viettää ylioppilasjuhlaa”

Valtuusto keskusteli Kirkkoharjun koulun tulevaisuudesta – ”Keskusta kehittyy kovaa vauhtia, voisiko sen koulu pysyä muutoksessa mukana?”

Katso nimet: Tällaiset olisivat lautakuntien kokoonpanot uudella valtuustokaudella

Katso nimet: Tällaiset ovat esitykset valtuuston ja hallituksen puheenjohtajapaikkoihin tulevalle kaudelle

Katso kokouksen tallenne: Valtuusto päätti lisäpuheenjohtajasta ja kaupunginhallituksen koon kasvattamisesta

Harrastamisen Kangasalan mallin jatko turvattu – Avi myönsi tukea myös pienemmille toimijoille
