Muistatte varmaan, kun kerroin taannoin kolumnissani laulutaidottomuudestani. Palaan vielä kerran aiheeseen, sillä sydän mykkyrällä olen seurannut yhden ”laulutaidottoman” edistymistä.Tämä tarina vahvistaa oikeastaan…
Lisää luettavaa

Suomen Teatteriopisto aloittaa opetuksen Kangasalla elokuussa – ”Toimintaa on toivottu”

Kangasala SK:n suunnistuskouluun ilmoittautui ennätyksellinen määrä lapsia – Suuren osallistujamäärän mahdollistavat vanhemmat: ”Suunnistus on perhelaji”

Yli 3-hehtaarinen Arboretum Frick avautuu yleisölle viimeistä kertaa – ”Tämä on ollut hirveän kivaa. Puutarha oli alun perin meidän oma mieluisa harrastus”

Kokenut vesilläliikkuja valmistautuu kiirehtimättä veneilykauteen – ”Kun irrotan köyden laiturista, silloin pääsen irti kaikesta ruuhkasta ja metelistä”

Kangasalla juostaan useita virallisia maratoneja viikoittain – Nautiskelijamaratoonarit juoksevat ja herkuttelevat sopivassa suhteessa: ”Teemme vain sitä, mikä on hauskaa”
Tuoretta

”Markkinointi on antanut virheellisen kuvan, että pihasaunan voisi laittaa mihin vaan” – Rakennusvalvontaa työllistää muun muassa Santasaareen ilmestynyt sauna, jonka omistaja on mysteeri

Näin paikalliset seurat toimivat viikolla 27

Pääkirjoitus: Voivatko kaikki nuoret harrastaa?
Kolumni: Arvokasta kulttuuriperintöä voi ylläpitää helmat heiluen

Kangasalan liigajoukkue on valmis – Tavoitteena taas mitalipelit

Raktori-Tallerian näyttelyssä nostalgiaa: Esillä lapsuuden kirjoja ja pelikortteja – Kirjailijavieraana Riikka Juvonen

Kälyt perustivat Sahalahden metsään majatalon: Mustikkavuoren majatalossa pysähdytään luonnon äärelle – Tuire ja Jonna Hölli: ”Haluamme tuoda maaseutuyrittäjyyttä esiin”

Kesäkuvakisa vauhdissa – Katso uusia kilpailukuvia tästä!

Höllinkodon asukkaat sekä taiteilija Mari Hillo tekevät yhteisötaideteoksen palvelutalon piha-aitaan – ”Teos muistuttaa siitä, että taide kuuluu kaikille”
