Elokuun puolivälissä Kangasalla ensimmäistä kertaa vietetty Museoiden ilta oli lehtitietojen mukaan suosittu tapahtuma. Moni lähti tutustumaan harvemmin aukioleviin museoihin, kuten hevosajoneuvomuseoon. Kimmo Pyykön teoksia…
Lisää luettavaa

Kusti Vuorinen tuo vanhaa musiikkia nuorisotilaan Kuhmalahdella: ”Konsertissa liikutaan eksoottisissa mutta heinälatoromanttisissa tunnelmissa”

Sanna Piitulainen rauhoittuu suvun kesämökillä Laipanmaan Elamolla, jossa kokoontuu jopa yli 20 hengen porukka – ”On ihaninta, kun täällä ei tarvitse olla kellon orjana”

Kuhmalahtelainen hevosia rakastava Veronica Koskisen, 21, opiskeli kengittäjäksi kaverin kannustuksesta – ”Olet sen verran riski muija, että kyllä sä varmaan jaksat”

Teemu Luodon taidesäätiö alkaa pyörittää Kuhmalahden taidepappilaa – Kesän uutuustapahtumia muun muassa Rantajazz ja Tanssin päivä

Kuhmalahden nuorisotila aukeaa vapaaehtoisvoimin uudestaan kymmenen vuoden jälkeen – Pienellä paikkakunnalla nuokkarilla voi olla iso merkitys nuorille
Tuoretta

Emilia Naukkarinen voitti novellillaan Pirkanmaan kirjoituskilpailun, johon osallistumista hän oli miettinyt 20 vuotta: ”Tuntuu ihmeelliseltä ja vähän hämmentävältäkin”

Vesaniemen uimalaituri asetettiin käyttökieltoon vaaraa aiheuttavien vedenalaisten rakenteiden vuoksi – Hyppytornin kohtaloa selvitetään

Valtuustoaloitteilla halutaan muutosta pysäköintipaikkojen riittävyyteen, ikäihmisten palveluihin ja vaalimainontaan

Ikuiseksi Kangasalan tytöksi tunnustautuva Elina Mäkelä, 27, soittaa kesän Disneyn Bahaman risteilyillä – ”Se täytti unelmani elättää itseni viulistina”

Katso tästä Kangasalan seurakunnan kuolleet ja kastetut

Pääkirjoitus: Poikkeusajassa työskennellyt valtuusto vaihtuu uuteen

Näin paikalliset seurat toimivat viikolla 21

Honkasen Puutarha sulkee kaksi puutarhamyymälää Tampereella, Kangasalla toiminta jatkuu: ”Kun maailma muuttuu ympärillä, niin omaakin toimintaa on muutettava”

Paikkaneuvottelut nostattivat tunteita myös valtuustossa – ”On yleensäkin vaikea ymmärtää, jos vaalitulosta ei kunnioiteta”
