Viime maanantaina valtuutetut, virkamiehet ja runsaslukuinen lehteriyleisö istuivat pitkään ja hartaasti valtuustosalissa keskustelemasta kunnan säästöistä. Muitakin kohtia asialistalla oli, mutta säästöt veivät…
Lisää luettavaa

Valtuuston puheenjohtajana aloittaneen Saana Vahvelaisen mukaan vielä ei ole oikea aika arvioida uudelleen säästöpäätöksiä ja kuntaveroprosenttia – ”Päättäjiin kohdistuva häirintä on erittäin huolestuttava ilmiö demokratian kannalta”

Valtuustoaloitteilla halutaan muutosta pysäköintipaikkojen riittävyyteen, ikäihmisten palveluihin ja vaalimainontaan

Paikkaneuvottelut nostattivat tunteita myös valtuustossa – ”On yleensäkin vaikea ymmärtää, jos vaalitulosta ei kunnioiteta”

7 miljoonaa euroa positiiviseksi muuttunut tilinpäätös jakoi valtuutettujen mietteitä – ”Miekalla on aina kaksi terää ja toinen puoli asiassa on se, millä hinnalla tämä kaikki on tehty”

Valtuusto keskusteli Kirkkoharjun koulun tulevaisuudesta – ”Keskusta kehittyy kovaa vauhtia, voisiko sen koulu pysyä muutoksessa mukana?”
Tuoretta

”Tässä mahtuu vaikka nukkumaan” – Minna Palmin Chevy ja muut harrasteautot tarjoilivat silmäkarkkia lauantaina

Pikkuteatterin Robin Hood -näytelmän ohjaaja ja teatterin kasvatti haluaa itsekin puhua pienemmän puolesta: ”Kuka vaan voi tehdä mitä tahansa”

Juha Kumara saunottaa matkailijoita ja elvyttää vanhoja perinteitä: ”Hoitava vihtakulttuuri on päässyt meillä unohtumaan”

Kangasalan Pohjola-Norden isännöi pohjoismaista ystäväyhdistystä – kaupunkilaisia kutsutaan yhteislauluhetkeen

Pirkan pyöräily saapuu sunnuntaina myös Kangasalle – yli 2 000 pyöräilijää lähtee uusituille reiteille

Kotiseutumuseon uusi näyttely vie aikamatkalle 1950– ja 60-lukujen lapsuuteen: ”Ennen leikkeihin käytettiin paljon aikaa ja mielikuvitusta”

Kangasalan erikoisesti nimetyt paikat, osa 1: Laiska-Jaakko, Kontti-Kerttu ja laakson hiljaiset miehet

Mielipide: Miksi patjat tuotiin urheilukentälle ilman viimeistelytöitä?

Sahalahden lähiasema muuttuu lähiasiointipisteeksi elokuussa – tätä se tarkoittaa
