Arjessa mukana

Kysyimme kakkosluokkalaisilta, mitä he ajattelevat joulusta – vastaukset yllättivät: ”Parasta on, kun saa nähdä kaikkia sukulaisia”

Kakkosluokkalaiset Sofia Siitonen (vas) ja Kira Rautio odottavat jouluna pääsevänsä viettämään aikaa perheen ja sukulaisten kanssa.

Joulu tulla jollottaa, ja monessa kodissa odotus alkaa olla käsinkosketeltava. Poikkesimme Tursolan koululla kysymässä, millä mielin lapset odottavat tulevaa juhlaa ja lomaa.

Tiedustelimme kolmelta kakkosluokkalaiselta, ovatko he jo kirjoittaneet joulupukille.

– Olen, ja tonttu on käynyt hakemassa kirjeen, Sofia Siitonen kertoo.

– Minä en ole vielä kirjoittanut, luokkakaveri Kira Rautio sanoo.

– Joo, siitä tuli aika pitkä lista, Aatos Leppiniemi kertoo.

Kysymys siitä, mikä on joulussa parasta, sai lapset mietteliäiksi.

– Ehkä perhe, Kira toteaa.

– Parasta on, kun saa nähdä kaikkia sukulaisia, Sofia sanoo.

Tärkeimpien asioiden lisäksi jouluun kuuluvat tietysti myös lahjat. Kira on toivonut joulupukilta stressilelukonetta, Aatos ainakin plus-plus-paloja.

– Pienenä sain sellaisen lelukeittiön, joka oli oikeasti aika iso. Se on jäänyt hyvin mieleen, Aatos kertoo.

Aatos Leppiniemi kertoo odottavansa joulupukin vierailua. – Jaksan kyllä ihan hyvin odottaa, hän sanoo.

Jouluruoista Kira nimeää lempparikseen porkkanalaatikon. Aatoksen mielestä kaikki joulupöydän ruoat ovat ihan hyviä, mutta mikään ei erityisesti nouse joukosta esiin. Sofia yllättää.

– Tykkään eniten maksalaatikosta. Me syödään sitä jouluna aina, ilman rusinoita.

Aatoksen perheessä jouluperinteisiin kuuluu ainakin joulupukin vierailu. Sofia odottaa tuttuun tapaan saavansa jakaa lahjat niiden saajille.

Sofian ja Kiran lomasuunnitelmiin kuuluu perinteisten joulumenojen lisäksi myös reissaamista.

– Me mennään jouluksi mökille melkein Lappiin saakka, Kira kertoo.

– Mekin mennään Kouvolaan tapaamaan serkkuja ja jouluaatto vietetään mökillä, Sofia sanoo.

Kysymyksiä laatimassa ja esittämässä isän kanssa oli kakkosluokkalainen Ella MacGilleon.

MainosTilaa Kangasalan Sanomat alkaen 3,70 €.Tilaa tästä

Kommentoi

Lähettämällä kommentin, olet lukenut ja hyväksynyt kommentointiin liittyvät säännöt sekä tietosuojaselosteen.