Suomalaisten varallisuudesta on edelleen varsin paljon kiinni metsässä. Metsäyhdistyksen mukaan metsänomistajia on noin 740 000, kun mukaan lasketaan myös yhteisomistustilojen osakkaat.Metsänomistajia on siis lähes 14…
Lisää luettavaa

Kolumni: Puut ovat elintärkeitä myös kaupungissa

Luonnosta inspiraatiota ja voimaa ammentava suunnittelija Merja Palin loi metsälle omistetun neulekirjan – ”Tarvitsen haasteen tehdä jotakin, mitä en ole ikinä tehnyt”

Kolumni: Miten käy rakkaille metsilleni? – ”Suomessa on vallalla ajatus, että metsät ovat vain meidän ihmisten tarpeita varten”

Kangasalalaiselle energiapuulle riittää nyt runsaasti ottajia – Elina ja Jouni Suorannalla tehtiin energiapuuhakkuu: ”Toivottavasti tästä jää meidän lapsillemme hyvä pesämuna”

Kuhmalahdelle suunnitteilla noin 20-30 tuulivoimalan puisto – maanvuokraus aloitettu kontaktoimalla maanomistajia
Tuoretta

Satoja vuosia vanha Toosilan kartano on Kangasalan ainoaa aatelissukua edustavan eläinlääkäri Jessica von Wendtin koti ja työpaikka – ”Pyrin antamaan lapsilleni mahdollisimman hyväkuntoisen tilan”

Jalmarin kodon tyhjentyneisiin tiloihin etsitään ravintolatoimijaa ja uusia hyvinvointiyrittäjiä – Tavoitteena asukkaita ja lähiympäristöä palveleva hyvinvointikeskus

Pitkäjärvellä tehdään pohjatöitä Ruutanasta tulevalle siirtokoululle – Koko projektin hintalappu noin 0,4 miljoonaa

Walk in -periaatteella toimiva Ohjaamo alkaa tarjota nuorille matalan kynnyksen apua – ”Ideana on tavata nuoria kasvotusten ajassa, jossa asiat ja palvelut karkaavat verkkoon.”

Kaivannon sairaalan purku alkaa toden teolla lähipäivinä – Kesän aikana purettu myös muita kaupungin kohteita

Yrityskymppi: Hellä syntyi Johanna Suomisen halusta tarjota pysähtymispaikka arjen kiireessä

Sinilevähavaintoja ympäri Pirkanmaata – Kangasalla levää löytyi Kirkkojärvestä

Heinäkuussa ehtii vielä osallistua KS:n kesäkuvakisaan! – Katso kilpailuun jo lähetettyjä kuvia tästä

Mansikkasato ei vastaa vielä kysyntää – Kysyimme satonäkymiä paikallisilta marjatiloilta
