Hätäkeskus antoi ilmoituksen epäillystä rattijuoposta Huutijärvellä kaupan pihassa tiistai-iltana seitsemän aikoihin. Ilmoitettu auto tuli poliisipartiota vastaan Kuohunharjuntiellä. Partio kääntyi auton perään ja…
Lisää luettavaa

Poliisin viikko: Rattijuopot kiinni Ysitiellä ja Herttualantiellä

Salaseuran teatterissa nähdään tänä kesänä kahden kangasalalaisen kädenjälkeä – Esikoisohjaaja Riihinen: ”Olen todella ylpeä juuristani”

Kaikki Urheilutien pientalotontit varattiin, mutta vain yksi rakentuu, miksi? Hakuun tuli myös uusia tontteja eri puolilta kaupunkia

Talvivaellukselta kotiutunut luokanopettaja toteutti unelmansa Lapin hirmupakkasissa: ”En olisi ikinä uskonut, että pärjään niin kylmässä”

Vanhan ammattikoulun aikakapseli löytyi, mutta sisältöä ei päästy vielä tutkimaan: ”Kyllähän se on pakko saada auki”
Tuoretta

EHDOLLA VAALEISSA Aleksi Hukka kaipaa lisää huomiota nuorten ennaltaehkäisevään päihdetyöhön: ”Esimerkeillä on valtava voima”

Huhtikuun vaalit ovat monella tapaa poikkeukselliset, sanoo vaaliasiantuntija Sami Borg: ”On kiinnostavaa nähdä, mitä varsinkin reuna-alueiden kunnissa tapahtuu”

EHDOLLA VAALEISSA Tua Onnela puhuu mahdollisuuksien tasa-arvon puolesta: ”Kaikilla pitäisi olla aito mahdollisuus kasvaa aikuiseksi, joka pärjää elämässä”

Huhtikuun Urkufesteillä soivat perinteinen urkumusiikki ja uudet sovitukset – ”Kun uruista tuleviin erilaisiin ääniin uppoutuu, unohtuvat arjen kiireet ja paineet”

Buserin uhkapeli toi jättipotin – Kangasalan vaihtopelaajat loistivat

EHDOLLA VAALEISSA Karo Kautosesta nuorille pitäisi järjestää lisää aktiviteettejä – ”Lapset unohdetaan siinä vaiheessa, kun he ovat nuoria”

”Olen kirjoittanut jokaisen sivun varmaan 50 kertaa” – Kaisa Riitamaa mietti jo kirjapolttajaisia, mutta esikoisromaanin julkistuksesta tulikin rakkausjuhla

Mielipide: Neurokirjon huomiotta jättäminen työelämässä ei ole vain yksilön haaste, vaan yhteiskunnallinen ongelma

Koulusäästöjen purkaminen ja maaseudun kehittäminen jakoivat mielipiteitä KS:n ja OAJ:n vaalipaneelissa – ”Maaseudulla ei kaivata hienoja kulttuuritaloja tai patsaita, vaan peruspalveluja”
