Musiikki
Jazzmuseo
Ajankohta
- 14.10.2020 klo 19.00
- Tapahtuma on päättynyt!
Tapahtumapaikka
Kangasala-talo
Kuohunharjuntie 6, 36201 Kangasala
Kartta
Liput
Liput Kangasala-talolta 18/15/6 €, Lippu.fi alk. 20,50/17,50/7,50 € + toim.maksu
Järjestäjä
Kangasala-talo
Yhteystiedot
Puhelinnumero 0407730148
Lippujen paikkanumerointi ei päde, sillä koronarajoitusten vuoksi katsojamäärä on rajoitettu 110 henkilöön ja henkilökunta ohjaa yleisön saliin turvavälit huomioiden.
Kangasala-talossa vierailun turvallisuuteen kiinnitetään erityistä huomiota. Ohjeistusta saapumisesta Kangasala-salin tilaisuuksiin löydät täältä ›
------------------------------------
Jazzmuseo perustettiin vuonna 2012 Tampereen Pyynikinlinnassa Eemil Aaltosen museon konserttisarjaa varten. Yhtyeessä soittavat pianisti Arto Piispanen, kitaristi Lauri Hannu, kontrabasisti Ville Rauhala sekä saksofonisti Masa Orpana. He ovat kokeneita muusikoita, jotka tunnetaan muun muassa Rakkan, Black Motorin, Hot Herosin, Olmarin Unionin, Anssi Tikanmäki Orchestran ja Tampere Big Bandin riveistä.
Jazzmuseo on soittanut Pyynikinlinnassa jo kahdeksan vuotta, kuusi konserttia vuodessa. Teemakonsertit ovat vieneet niin pohjoismaisen jazzin pyörteisiin, New Orleansin tunnelmiin kuin sota-ajan sävelmiinkin. Jazzmuseo on keikkaillut myös Pyynikinlinnan ulkopuolella.
Yhtyeen ohjelmisto on vaihtelevaa ja yllättävää. Oman näköisiksi sovituksiksi taipuvat esimerkiksi big band -musiikin klassikot, klassisen musiikin helmet sekä jazzin ja rockin modernistien sävellykset. Lähestymistapa musiikkiin on kamarimusiikillinen, rauhallinen ja syventyvä. Silti yhtye kurottaa kohti yleisöä ilon ja svengin kautta.
Vuonna 2018 Jazzmuseo julkaisi konserteissa äänitetyn levyn Elävänä Pyynikinlinnassa (Alba Records), joka on saanut musiikkikriitikoilta ylistäviä arvioita. Levyllä soivat enimmäkseen muusikoiden omat sävellykset, joita kuullaan paljon myös konsertissa.
Konserttilippu sisältää myös sisäänpääsyn Kimmo Pyykkö -taidemuseoon esitystä edeltävän tunnin ajan!
Esityksessä ei ole väliaikaa.
Tuotanto: Kangasala-talo
Anniskelukatsomo
Esityksessä on K18-anniskelualue katsomon yläosassa, riveillä 8-11.
Anniskelualueella sijaitsevalle istumapaikalle voi viedä ennen esitystä ja mahdollisen väliajan aikana ostamansa juoman. Anniskelukatsomo on kielletty alle 18-vuotiailta.
Liput
Huom. Käytössämme on joustavat lipunmyyntiehdot. Lue lisää täältä.
Naulakkopalvelumaksu 2 €
Liput Kangasala-talolta
Peruslippu 18 €
Eläkeläiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet 15 €
Alle 18-v. 6 €
Liput Lippu.fi
Peruslippu 20,50 €
Eläkeläiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet 17,50 €
Alle 18-v. 7,50 €
+ toim.maksu
Ryhmäliput
Ryhmäliput vähintään 10 hengelle Kangasala-talon myyntipalvelusta p. 0400 304 530, myyntipalvelu@kangasala-talo.fi
Ravintolan palvelut
Tule virittäytymään illan tunnelmaan jo ennakkoon! Armas GalleriaKioski avautuu tuntia ennen konserttia.
Tutustu tilausravintola Armas Galleria&Keittiön palveluihin ›
Kimmo Pyykkö -taidemuseo
Kangasala-talossa sijaitseva taidemuseo on avoinna konsertin alkuun saakka.