Vanha kioskirakennus syttyi tuleen tiistaina alkuillasta osoitteessa Auertie 18. Pelastuslaitos sai hälytyksen rakennuspalosta kello 17.30.

– Savunmuodostus on voimakasta. Pelastuslaitos murtautuu kioskiin sisään päästäkseen sammutustöihin, kertoi Pirkanmaan pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Pauli Keskinen Kangasalan Sanomille kuuden aikaan illalla.
Käytöstä poistunut noin 50-neliöinen kioskirakennus sijaitsee aivan Kangasalantien kupeessa. Tien toinen kaista oli suljettu sammutustöiden vuoksi.
– Poliisi ja pelastuslaitos ohjaavat liikennettä, Keskinen sanoi.
Pelastuslaitoksen mukaan tulipalo saatiin sammutettua suhteellisen nopeasti. Kukaan ei loukkaantunut palossa.
Palomestari Pasi Saari kertoi myöhemmin illalla Kangasalan Sanomille, että palo oli syttynyt sisällä olevassa tavarakasassa.
– Ei se siellä itsestään syttynyt ole, kiinteistössä ei ole enää sähköjä. Ilkivalta on vahva epäily, varsinkin kun on tiedossa, että siellä on ollut porukkaa viettämässä aikaa aiemminkin, Saari sanoo.
50-neliöinen kiinteistö tuhoutui palossa entisestään.
– Jos se oli jo aiemmin purkukuntoinen, niin nyt se on sitä vielä enemmän, Saari toteaa.
Katso video tapahtumapaikalta:
Tuossa rakennuksessa oli ennen grilliä Ilkon kauppa.
Sieltä monet nalllekarkit lapsena haettiin.
Terv entinen olikin jätkä😀
Jarmo Mäkipää
Lihapiirakoita muistan lapsena hakeneeni Ilkon kioskilta. Ehkä nyt olisi aika saada purkukuntoisen rakennuksen tilalle jotakin muuta?