Yhdistystoiminta on asia, jossa meistä jokainen on ollut mukana tavalla tai toisella; osa aktiivisena jäsenenä, osa nauttimassa niiden toiminnan hedelmistä. Tässäkin lehdessä kerromme, kuinka moni kangasalalainen…
Lisää luettavaa

Koulusäästöjen purkaminen ja maaseudun kehittäminen jakoivat mielipiteitä KS:n ja OAJ:n vaalipaneelissa – ”Maaseudulla ei kaivata hienoja kulttuuritaloja tai patsaita, vaan peruspalveluja”

Pelit saapuivat Kangasalan Sanomien sovellukseen

Sokkotreffit, lavatansseissa vaihdettu katse ja eksän kaveri – Lue, miten lukijat ovat löytäneet elämänsä rakkauden

Muistatko kuluneen vuoden tapahtumat ja uutisaiheet? – Testaa tietosi Kangasalan Sanomien visassa

Kangasalan Sanomat palkintosateessa Suurilla Lehtipäivillä – ”Palkinnot ovat valtava kunnia”
Tuoretta

Kasvava huoli Vehkajärven tilasta sai Jasmi Rekolan toimimaan, ja nyt on suojeluyhdistys perusteilla – ”Haluan, että järvi säilyy kauniina ja puhtaana myös lapsillemme ja lastenlapsillemme”

”Paljon tapahtumia ja hyvät ohjaajat” – Kangasalan liikuntamahdollisuudet saivat tunnustusta Kulttuuri- ja hyvinvointitorilla

Kangasala iski viimeisen valttinsa pöytään Kuopiossa – Sekään ei kirkastanut mitalia kultaiseksi

Kokenut vesilläliikkuja valmistautuu kiirehtimättä veneilykauteen – ”Kun irrotan köyden laiturista, silloin pääsen irti kaikesta ruuhkasta ja metelistä”

Kysytyimmät venerannat ovat yleensä täynnä – Lisää venepaikkoja luvassa ehkä ensi vuonna

Kuhmalahtelainen hevosia rakastava Veronica Koskisen, 21, opiskeli kengittäjäksi kaverin kannustuksesta – ”Olet sen verran riski muija, että kyllä sä varmaan jaksat”

Erkki Hölli oli Kangasalan ensimmäinen taksiautoilija – 100 vuotta myöhemmin taksin puikoissa on jo neljäs sukupolvi

Lukuviikko huipentui lähes ennätyslukemiin: Pikkolassa juhlistettiin yli 60:tä nuorta lukijaa

Erikoinen sesonki tuo liikehdintää öiselle Kaivannon kanavalle: ”Ollaan kuultu, että sitten kun niitä nousee, täältä voi saada yli kymmenen ämpärillistä yössä”
