Moni huokaisi helpotuksesta, kun Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto hylkäsi Tavase Oy:n lupahakemuksen tekopohjavesilaitoksen rakentamiseksi.Helpotus oli kuitenkin ennenaikainen, sillä yhtiö on päättänyt valittaa…
Lisää luettavaa

Valtuusto hyväksyi mal-sopimuksen ja vastaukset Tavasea sekä Kirkkoharjun luonnonsuojelualuetta koskeviin aloitteisiin

Näyttelijä-joogaopettaja Anu Niemi ja tenori Tero Harjunniemi remontoivat Tiihalassa 50-luvun mökistä unelmiensa vapaa-ajanasuntoa: ”Täällä on sielu”

Kangasalle noin miljoona euroa maksaneen tekopohjavesihankkeen kaatuminen ei harmita kaupunginjohtajaa: ”Päätös on erittäin hyvä”

Kolumni: Tavase ja uponneiden kustannusten harha – ”On myös vaikea myöntää erehtyneensä, varsinkin kun on jo vuosikaudet sitoutunut asiaan”

KHO antoi kuoliniskun Tavasen tekopohjavesihankkeelle – Kangasalle ja Pälkäneelle myönnetyt luvat nurin
Tuoretta

Vastaus mielipidekirjoitukseen: Inhimillinen ja lapsiystävällinen Kangasala tukee mielenterveyttä ja hyvinvointia

”Aivan tavallinen työviikko” päättyi massiiviseen sydäninfarktiin – Nyt Kaisa Loponen auttaa työpaikkoja voimaan paremmin: ”Elämä on pääsääntöisesti arkea oltiinpa töissä tai kotona”

Kangasala varmisti heti välieräpaikkansa – Kipsi laukesi avauserän jälkeen

Nuorisoseuran PirttiTeatterin kevyessä komediassa etsitään puolisoa deittisovelluksen avulla

Mielipide: Kokonaan uusi rakennus olisi Kirkkoharjun koululle taloudellisesti kestävin ja turvallisin ratkaisu

Kaupunki laski Urheilutien kaupunkipientalotonttien hintoja vauhdittaakseen rakentamista – Kahdestatoista tontista kahdeksan yhä vapaana

Näin ahkerasti Kangasalan päättäjät ovat olleet läsnä kaupunginvaltuuston kokouksissa – valtuutetuista viidennes ei hae jatkoa luottamuspestilleen

Muistokirjoitus: Ahkera yhdistystoimija ja kirjoittaja janosi uuden oppimista

Katso tästä Kangasalan seurakunnan kuolleet ja kastetut
