Tampereen kaupunki hakee valinnanvapaus- eli palvelusetelikokeilun laajentamiseen rahoitusta sosiaali- ja terveysministeriöltä. Tarkoituksena on laajentaa jo käynnissä olevaa kokeilua suun terveydenhuoltoon ja…
Lisää luettavaa

KS 50 vuotta sitten: Kunnan palveluksessa noin 400 työntekijää ja viranhaltijaa – Mitä tekee yleisten töiden lautakunta?

Kangasala sijoittui yhdeksänneksi elinvoimaisuutta selvittäneessä tutkimuksessa – mukana yli 290 kuntaa
Sairaanhoitopiiri palauttaa kunnille rahaa
Kunta myy kaksi asuntoa
Kunta ostaa jälleen maata
Tuoretta

Paikallinen tempaus kerää kouluille urheiluvälineitä – ”Haluamme auttaa ja olla mahdollistamassa, että kangasalaiset lapset ja nuoret liikkuvat”

Ravintoloissa valmistaudutaan kaupan alan lakkoon, osa ei ole saanut tilattua tavaraa: ”On pakko kiertää kauppoja, mihin ei oikeasti olisi aikaa”

Ketkä jatkossa päättävät paikkakunnan asioista tai pirkanmaalaisten sote-palveluista? Katso tästä päivittyvästä jutusta ehdokkaat Kangasalta

Sokkotreffit, lavatansseissa vaihdettu katse ja eksän kaveri – Lue, miten lukijat ovat löytäneet elämänsä rakkauden

Havisevalaisten Heinosten rakkaustarina alkoi Hannan Sakelle armeijaan 30 vuotta sitten lähettämästä kortista – ”Toimiva arki on paras juhla”

Mielipide: Vaadin kuntalaisaloitteeni oikaisua ja uudelleenkäsittelyä

Kangasalalaisen Laura Koivusalon perustama StemSight sai 2,3 miljoonan euron rahoituksen: ”Tämä on meille todella merkittävä edistysaskel”
Oikaisu

Kaupan alan lakko saattaa astua voimaan ensi viikolla – Lakko voi vaikuttaa kauppojen aukioloaikoihin ja tuotteiden saatavuuteen myös Kangasalla: ”Hamstraamiseen ei syytä”
